ПРЕДСТОЯЩО |  СЪБИТИЯ |  ПРАЗНИЦИ |  ФЕСТИВАЛИ И КОНКУРСИ |  ИНСТИТУТИ |  ЧИТАЛИЩА |  КОНТАКТИ
 

Културни институти

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ "АКАД. ЙОРДАН ИВАНОВ"

Началото на музейното дело в Кюстендил e поставено в средата на XIX век, когато редица възрожденски дейци правят първите сполучливи опити за проучване миналото на Кюстендил и околностите му. В края на 1907 г. е приет Правилникът на музея към Читалище “Братство”, който започва да функционира от 1 януари 1908 г., като втори музей в града с уредник учителят Георги Златевски. На 6 август 1944 г. читалищният музей прераства в градски музей с галерия. От 1960 г. той е (Окръжен) исторически музей. От 1992 г. носи името на големия учен Йордан Иванов. През 2000 г. с Постановление № 153 от 28 юли 2000 г. на Министерски съвет е преобразуван в Регионален исторически музей със седалище гр. Кюстендил и осъщестява културно-просветна дейност на територията на областите Кюстендил, Перник и Благоевград.

Представените материали и техния широк хронологически диапазон дават възможност на посетителя да се информира за културно-историческото развитие на кюстендилския район и да се потопи в многовековните пластове на времето от VII-VI хил. пр.хр. до XIV в.

Сред експонатите в раздел "Праистория" са най-ранните за сега познати от територията на България керамични съдове, разнообразна зооморфна и антропоморфна пластика и уникалният модел на пещ с лунен календар, считан за най-ранният познат в Европа.

В раздел “Античност” предримската епоха е илюстрирана с погребален инвентар от тракийски некропол (VII-VI в. пр. хр.), накити, глинени съдове, предмети от бита, оръжие. От римска Пауталия са показани керамика, апликации към колесници, бюстове и статуетки на богове от гръко-римския пантеон, мраморни релефни оброчни плочи на Зевс и Хера, Асклепий, Хигия и Телесфор, на Митра и др.

Експонирана е подова мозайка от римска перистилна сграда с изображение на Херакъл. Средновековният Велбъжд, с неговия териториален обхват е показан с керамични съдове, предмети на въоръжението, накити, оръдия на труда и др.

Регионалният исторически музей първоначално е открит като училищен музей, който е бил първият в Югозападна България и третият в страната. Втори музей започва да функционира от 1908 г. към читалище "Братство". От 1944 г. той прераства в градски музей с галерия, а от 1960 г. е Окръжен исторически музей. На 28 юли 2000 г. музея е преобразуван в Регионален исторически музей със седалище гр. Кюстендил и осъществява културно- просветна дейност на територията на областите Кюстендил, Перник и Благоевград. От 1992 г. носи името на големия български учен Йордан Иванов.

Мащабните археологически проучвания на региона започват през 1906 г. Научни изследвания свързани с историята на региона се издават в "Известия на исторически музей Кюстендил". Първи том излиза през 1989 г., през 2006 г. излезе т.11. От 1999 г. музеят издава ежегоден вестник . Организира археологически и международни конференции.

Адрес: гр. Кюстендил,

бул." България " 55

п.к. 253;

тел. 078/ 55 00 95, 55 00 98
тел/ факс: 078/ 55 00 95

e-mail: [email protected]

Лятно работно време на арх. експозиция - 09:30ч. - 18:00ч.

Зимно работно време за арх. експозиция - 09:10ч. - 17:00ч.

Този е-мейл адрес е защитен от спам ботове, трябва ДжаваСкрипт поддръжка за да го видите

Уеб сайт

Профил в социалната мрежа Facebook

Previous page

Културен календар

Годишен календар: 2024
ел. поща:
Въведете сумата: три + шест

С този абонамент ежемесечно ще бъдете известявани с email за културните събития в община Кюстендил.
Възможно е месечен календар да бъде доставен в СПАМ папката на ел. ви поща, затова я проверявайте.
Ние не носим отговорност за това!

Видео

Външни събития

Полезни връзки